Lesena tla lahko dolgo časa krasijo naš dom, a le, če poznamo splošna pravila primernega ravnanja s parketi v svojem domu.
Razlika med oljeno in lakirano površino
Odločitev o vrsti premaza je odvisna predvsem od našega okusa, imata pa oba svoje prednosti in pomanjkljivosti.
Pri oljenju se uporablja olja, s katerimi dosežemo naravni mat videz lesa. Olje prodre v pore posušenega lesa, jih zapolni in prepreči vpijanje drugih tekočin. Hkrati zaščitimo tudi površino, da je manj občutljiva na odrgnine. Lesene pore lahko dobro dihajo in uravnavajo vlažnost. Oljeni parketi morajo biti ponovno zaščiteni na vsaka 2-3 leta, najbolj obremenjeni deli tudi pogosteje. Na splošno torej velja, da je treba negi oljenega parketa nameniti precej več časa in truda. Je pa res, da za razliko od lakiranega gre za dejanski stik z naravnim lesom, medtem ko pri lakiranem parketu hodimo po tankem sloju laka. Prav tako morebitne poškodbe popravimo veliko lažje kot pri lakiranem parketu.
Če uporabniki želi imeti bolj svilnato mat površino ali parket visokega sijaja, pa se odločijo za lakiran parket. Tudi ta premaz zagotavlja odpornost proti umazaniji in vlagi. Povprečno obremenjeni parketi morajo biti premazani s sredstvom za poliranje približno vsaka dva meseca. S tem skrbimo za sloj, ki ščiti lak pred obrabo. Ponovno lakiranje je v splošnem potrebno vsakih 15 let.
Po montaži
Gotovi parketi, ki jih lakiramo ali oljimo po polaganju, so pohodni po 24 urah, ko se lepilo posuši. Lak pridobi končno trdnost šele po treh tednih, zato v tem obdobju parket uporabljamo zelo pazljivo. Pohištvo nameščamo po sedmih dneh in nogice zaščitimo s filcem. Koleščki na stolih naj bodo gumijasti. Pred vhod postavimo predpražnik, da preprečimo vnos drobnih kamenčkov na čevljih, ki povzročajo mehanske poškodbe na laku. Če imate sobne rastline, pod lončke nujno namestite podloge, ki ne prepuščajo vlage, saj lahko ta trajno poškoduje parket.
Ravnanje s parketi
V prostoru je potrebno vzdrževati relativno zračno vlago 50-60%, da s tem dosežemo stabilnost parketa. Temperatura naj bo okoli 20°C. Če imamo presuh zrak, redno uporabljajmo vlažilec zraka, da preprečimo izsušitev parketa. Za lažji nadzor nad pogoji lahko v prostor namestimo merilnik vlage. To velja še posebej v kurilni sezoni, med deskami se namreč lahko zaradi krčenja in raztezanja pojavijo neenakomerne reže, ki ob normalnih klimatskih pogojih zopet izginejo. Res pa je, da nikoli ne moremo v celoti preprečiti tega pojava, saj je les naraven in higroskopičen material.
Pazimo, da po tleh ne razlivamo tekočin.
Vedeti je potrebno, da parket pod preprogo postane nekoliko svetlejši, če preproga dlje časa stoji na istem mestu. To je povsem naravni pojav, saj les pod vplivom ultravijoličnih žarkov po določenem času oksidira. Da se temu izognemo, premaknemo preprogo vsaj enkrat mesečno na drugo mesto.
Čiščenje in nega
Parketi morajo biti očiščeni skladno z navodili proizvajalca. Sveže naoljeni ali lakirani parketi naslednjih 14 dni ne smejo biti očiščeni z vodo, pa tudi pri splošnem čiščenju je potrebna večja pazljivost. Tovarniško lakiran parket se lahko čisti takoj.
Parket redno čistimo z mehkim omelom, sesalcem z mehko krtačo ali pa ga brišemo s krpo maslenko. Ko za čiščenje uporabljamo vodo, obvezno dodamo ustrezno čistilo (odvisno od tega, ali je parket oljen ali lakiran). Pazimo, da ga ne predoziramo, saj s tem naredimo več škode kot koristi. S pravilno uporabo čistila negujemo in podaljšujemo življenjsko dobo zaščitnega premaza.
Ne čistimo parketa s parnim čistilcem, saj lahko povzroči trajne poškodbe. Prav tako ne uporabljamo preveč mokrih krp, grobih krtač ali agresivnih čistil.
Pravočasno obnavljamo zaščitni sloj, saj preveč izrabljenemu parketu težje povrnemo prvotni izgled. Pogostost nege in čiščenja je odvisna od obremenitve prostora.
Priporoča se, da enkrat letno lakiran parket zaščitimo z loščilom, saj s tem osvežimo lak in prekrijemo drobne praske.